Masz chorobę afektywną dwubiegunową (ChAD) i co dalej?

Jeśli właśnie zdiagnozowano u Ciebie chorobę afektywną dwubiegunową, możesz odczuwać lęk. Przyszłość może wydawać się strasznie niepewna. Co dokładnie będzie to oznaczać dla Twojego życia, Twojej rodziny i Twojego życia zawodowego?
Uzyskanie diagnozy to w rzeczywistości dobra wiadomość. Oznacza to, że w końcu możesz otrzymać właściwe leczenie i lepiej zrozumieć co się z Tobą dzieje. Statystycznie osoby z chorobą afektywną dwubiegunową czekają ok. 10 lat na właściwą diagnozę. Jest to pesymistyczny wynik biorąc pod uwagę fakt, że leczenie ma ogromne znaczenie.
Co to jest choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD)?

Wyszczególniono następujące typy zaburzeń afektywnych dwubiegunowych:

  • choroba afektywna dwubiegunowa I typu – epizody depresyjne (zwykle liczne) rozdzielone są co najmniej jednym lub kilkoma epizodami manii (czyli podwyższonego nastroju charakteryzującego się albo nadmierną aktywnością albo drażliwością)
  • choroba afektywna dwubiegunowa II typu – epizody depresyjne (zwykle jeszcze częstsze niż w I typie tej choroby) rozdzielone są jednym lub kilkoma epizodami hipomanii (łagodniejszą wersją manii),
  • choroba afektywna dwubiegunowej typu III – nawracające epizody depresji, stany maniakalne czy hipomaniakalne wywoływane są zbyt silnym działaniem leków przeciwdepresyjnych (nie pojawiają się samoistnie),
  • typ III i półmania lub hipomania – są następstwem nadużycia alkoholu lub innych substancji,
  • choroba afektywna sezonowa – epizody depresji występują w miesiącach jesienno-zimowych, a epizody manii lub hipomanii w okresie wiosenno-letnim,
  • cyklotymia – jest przewlekłym stanem, dystymia występuje na przemian ze stanami hipomanii,
  • „miękkie” spektrum choroby afektywnej dwubiegunowej – nie rozpoznaje się epizodów manii lub hipomanii, ale u pacjenta obserwuje się pewne cechy dwubiegunowości występujące w odpowiedniej konfiguracji, liczbie i nasileniu,
  • mania jednobiegunowa – rzadka postać choroby afektywnej dwubiegunowej, w przebiegu której występują wyłącznie nawracające stany maniakalne lub hipomaniakalne bez epizodów depresyjnych.
Objawy choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD)
ChAD to nieustanna huśtawka nastrojów, wzlotów i upadków. Właściwie nie ma nic po środku. Albo jest wspaniale albo wszystko jest źle, nic nie ma sensu. Dla samego chorego jest to niezwykle trudne. Dla otoczenia – całkowicie niezrozumiałe. Bliscy odnoszą wrażenie, że mają do czynienia z dwiema skrajnie różnymi osobami. W depresji panuje obniżony nastrój, brak chęci do działania, czarnowidztwo, brak wiary w siebie, poczucie lęku przed teraźniejszością i przyszłością. Mania i hipomania to całkowite przeciwieństwo depresji. Energia rozpiera, różnorodność pomysłów wręcz zalewa. Bez snu, bez jedzenia, chory jest gotów przenosić góry, często popadając przez to w bardzo poważne kłopoty: długi, złożone obietnice, którym nie może sprostać, inne nieprzemyślane decyzje jak np. nagłe porzucenie pracy, wykupienie całej kolekcji w sklepie odzieżowym.
Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) – przyczyny
Choroba afektywna dwubiegunowa może sprawić, że poczujesz się całkowicie samotny. Ale rzeczywistość jest zupełnie inna – według WHO na tę przypadłość cierpi ok 60 milionów ludzi na świecie. Ważne jest, aby nie winić siebie za swój stan, ponieważ w przypadku choroby afektywnej dwubiegunowej szczególną rolę odgrywają czynniki biologiczne (m.in.: genetyczne, zaburzenie równowagi neuroprzekaźników w mózgu, towarzyszące choroby somatyczne). To jak cukrzyca, nadciśnienie lub jakikolwiek inny stan zdrowia.
Leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD)
Na chorobę afektywną dwubiegunową lub depresję maniakalną, jak się ją czasem nazywa, nie ma jednego lekarstwa. Jest to przewlekła choroba, która wymaga leczenia przez całe życie, niemniej jednak wiele osób z tym schorzeniem radzi sobie dobrze; mają rodziny, pracę i prowadzą normalne życie. Najważniejsze jest zdobycie świadomości na temat choroby i znalezienie pomocy. Dzięki połączeniu różnych działań – dobrej opieki medycznej, lekarstw, psychoterapii, zmianie stylu życia oraz wsparciu przyjaciół i rodziny, możesz poczuć się znacznie lepiej i prowadzić satysfakcjonujące życie.