Kiedy udać się do Psychoterapeuty?

Wsparcie psychologa cały czas pozostaje w strefie tematów tabu, budzi lęk. Pamiętam, kiedy podczas realizacji projektu dla dużej korporacji otoczona wspaniałymi, roześmianymi ludźmi sukcesu, pomyślałam sobie: no istna idylla, oni nie mają chyba żadnych problemów! Piękni, super wykształceni, doskonała praca, czego można chcieć więcej?
W miarę wzajemnego poznawania, kiedy już wiedzieli, że jestem Psychoterapeutą, coraz bardziej otwierali się przede mną, poznawałam ich problemy i koszty, jakie ponoszą z tytułu noszenia „maski świetności”… .

Prawda jest taka, że gdyby nie to, że jestem Psychoterapeutą, nigdy nie dowiedziałabym się tego, że gość zarządzający 200 osobowym zespołem cierpi na nerwicę natręctw i leczy się od 2 lat, a super atrakcyjna Prawniczka od dawna zmaga się z zaburzeniami odżywiania. 

Dlaczego tak trudno im się przyznać, że korzystają z wsparcia? Jak mają zdrowieć, skoro nawet ich najbliżsi nie wiedzą, o ich chorobie? Dlaczego zaburzenia psychiczne i korzystanie z psychoterapii to cały czas tabu? Dlaczego lecimy z katarem do internisty, a w obliczu kryzysów psychicznych wstydzimy się skorzystać z wsparcia Ekspertów?

Zaburzenia psychiczne są niezwykle demokratyczne i dotyczą wszystkich, bez względu na to, jaką profesję się uprawia. Presja parcia na sukces wyciska z ludzi ostatnie soki i właśnie to rodzi wiele kryzysów psychicznych, przez które samemu bardzo trudno przebrnąć. Gabinety psychoterapeutyczne pełne są pozornie wysoko funkcjonujących dyrektorów, managerów, tzw. ludzi biznesu. I to bardzo dobrze, bo Ci pozwalają sobie pomóc! Ile jest jednak takich osób, które nie sięgają po pomoc, bo to cały czas wstyd?

11 przykładowych powodów dla których warto udać się do Psychoterapeuty:

  1. Czujesz, że nic Cię nie cieszy, nawet to, co dotąd przynosiło satysfakcję
  2. Nie potrafisz kontrolować swoich emocji
  3. Doświadczasz ataków paniki, lęku lub wybuchów agresji
  4. Masz bóle głowy, brzucha, a twój system odpornościowy przestał działać
  5. Byłeś świadkiem lub bezpośrednio doznałeś traumy i nie możesz przestać o tym myśleć
  6. Coraz częściej sięgasz po substancje psychoaktywne
  7. Przestałeś radzić sobie w pracy
  8. Twoje relacje z bliskimi uległy pogorszeniu
  9. Masz zaburzenia snu i odczuwasz chroniczne zmęczenie
  10. Twoje otoczenie – w pracy, w domu, sygnalizuje Ci, że coś z Tobą nie tak
  11. Mimo starań, nie potrafisz sobie z tym poradzić.