Terapia online. Czy jest równie skuteczna jak tradycyjna?

Terapia online – co to takiego?
Terapia online to odpowiedź na potrzeby współczesnego społeczeństwa. Została stworzona z myślą o osobach, które z różnych powodów nie mogą skorzystać z terapii stacjonarnej, a zmagają się z problemami natury psychicznej i potrzebują wsparcia. Terapia online to spotkania prowadzone w sposób zdalny, na odległość, w odróżnieniu do tradycyjnych sesji, odbywających się w gabinecie.

 

Choć terapia online coraz mocniej zyskuje na popularności, to nadal część osób odnosi się do niej sceptycznie. To, co najbardziej nurtuje potencjalnych pacjentów, to jej efektywność. Czy jest równie skuteczna jak terapia stacjonarna? Jakie są plusy i minusy terapii przez Internet? Na co zwrócić uwagę, wybierając terapeutę?

Wyniki badań

Pomimo wielu obaw zgłaszanych przez potencjalnych pacjentów, badania konsekwentnie pokazują, że terapia online może być bardzo skuteczna.

  • Badanie z 2018 r. opublikowane w Journal of Psychological Disorders wykazało, że internetowa terapia poznawczo-behawioralna to „skuteczna, akceptowalna i praktyczna opieka zdrowotna”. Badanie wykazało, że internetowa terapia była równie skuteczna jak bezpośrednie leczenie poważnej depresji, paniki, lęku społecznego i lęku uogólnionego (!)
  • Badanie z 2014 r. opublikowane w  Journal of Affective Disorders wykazało, że leczenie depresji online było równie skuteczne jak leczenie stacjonarne.
  • Badanie z 2014 r. opublikowane w Behaviour Research and Therapy wykazało, że internetowa terapia poznawczo-behawioralna była skuteczna w leczeniu zaburzeń lękowych, a efekty utrzymywały się w rok po zakończeniu terapii podczas prowadzonych obserwacji.
  • Badanie z 2009 r. Murphy i Parnass i wsp. w swoim badaniu „Satysfakcja Klienta i porównanie wyników terapii on-line i twarzą w twarz” nie stwierdzili istotnych różnic pomiędzy wynikami klientów uczestniczącymi w terapii on-line, a wynikami klientów terapii twarzą w twarz, mierzonych skalą GAF (GAF jest skalą subiektywnej oceny społecznego, psychologicznego oraz zawodowego funkcjonowania).
  • Badanie z 2008 r. Azy Barak i współpracownicy z Uniwersytetu w Hajfie zrobili pierwszą meta-analizę badań w zakresie skuteczności psychoterapii on-line. Dokonali oni przeglądu 92 badań z udziałem łącznie 9764 klientów. Klienci stanowili reprezentatywną grupę pod względem wieku, płci, rasy i języka. Autorzy stwierdzili, że „terapia przez Internet jest równie skuteczna, lub prawie tak samo skuteczna jak terapia twarzą w twarz.”

Korzyści z terapii online

Terapia online posiada szereg zalet w porównaniu do tradycyjnego leczenia w gabinecie:

  • Wygodna – odbywa się bez wychodzenia z domu.
  • Dostępna z każdego miejsca.
  • Elastyczna czasowo – możliwe niestandardowe godziny.
  • Dyskretna – nie muszę się martwić, że spotkam znajomego w poczekalni.
  • Komfortowa szczególnie dla o osób cierpiących z powodu lęku społecznego.
  • Równie skuteczna jak stacjonarna, co znajduje potwierdzenie w wielu badaniach psychologicznych.

Potencjalne wady terapii online

Terapia online nie jest dla wszystkich.

  • Nie jest przeznaczona dla osób z poważnymi problemami i stanami, takimi jak myśli samobójcze, psychozy.
  • Z perspektywy terapeuty minusem może być ograniczona możliwość obserwacji mowy ciała, co stanowi ważny aspekt w procesie leczenia.
  • Z perspektywy Klienta, trudniej może być zbudować relację z terapeutą oraz zadbać o komfort spotkania, szczególnie wtedy gdy w domu jest rodzina a do drzwi dzwoni dzwonek…
  • Problemy techniczne np. przerwane połączenia mogą istotnie zakłócać kontakt i negatywnie wpływać na efektywność terapii.

Na co zwrócić uwagę podejmując decyzję o terapii online?

  • Kompetencje i doświadczenie terapeuty. Czytelny i łatwy dostęp do rzetelnych informacji na temat proponowanej usługi psychologicznej, jej kosztów oraz osoby, która te usługi świadczy tj. wykształcenie, doświadczenie i kwalifikacje – to podstawa .
  • Spotkanie w gabinecie. Jeśli to możliwe, warto korzystać z usług takiego terapeuty, z którym alternatywnie będzie możliwe spotkanie w gabinecie.
  • Bezpłatne konsultacje online. Wiele gabinetów, tak jak PsychePoint, oferuje bezpłatne konsultacje online. Warto skorzystać z takiego spotkania „próbnego” tak, aby nim zainwestuję się swój czas i pieniądze, przekonać się – czy to dla mnie dobra forma pracy i czy terapeuta, z którym będę współpracować mi odpowiada.

Podsumowanie

Szereg badań wskazuje, że terapia online jest równie skuteczna jak ta w gabinecie. To bardzo cieszy, zwłaszcza, gdy nie zawsze możliwe są spotkania face to face. Warto jednak zwrócić uwagę, iż to rozwój technologii mocno przyczynił się do problemów psychicznych, z jakimi dziś się zmagamy. Gabinety pełne są osób, które większość swojego czasu spędzają przed ekranem komputera. Mimo posiadania wielu wirtualnych „znajomości” ,popadają w depresję, czują się samotne, wyobcowane, nie mają z kim porozmawiać, a nawet nie potrafią tego robić, bo realnie nie miały gdzie się tego nauczyć…. . Czy terapia online będzie dobrą opcją w takiej sytuacji? Jeśli nie ma innego wyjścia – jak najbardziej tak.

Psychoterapia to otwarcie się przed sobą samym i przed drugą osobą i jeśli tylko są ku temu warunki, warto skorzystać z tej relacji w pełni – twarzą w twarz.

 

Skoro nie forma terapii przyczynia się do jej skuteczności, to co tak naprawdę jest ważne?
Największy wpływ na powodzenie każdej terapii, niezależnie od jej formy, mają motywacja pacjenta do leczenia i jakość relacji z terapeutą.